Ana Sayfa » Muhasebe, Vergi » KİRA BEYANNAME SİSTEMİ

DİKKAT : BEYANNAME VERME SÜRESİ 01 MART 2013 – 25 MART 2013 TARİHLERİ ARASINDADIR.

ÖNCEDEN HAZIRLANMIŞ KİRA BEYANNAME SİSTEMİ

Kira geliri elde eden vatandaşlarımız, vergi dairesine uğramadan bu sayfayı kullanarak internet üzerinden kira beyannamelerini verebilirler.

♦ Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi nedir?
Bu Sistem, kira geliri elde eden mükelleflerimizin tapu, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi, banka, PTT, TOKİ, inşaat, sigorta, elektrik, su ve doğalgaz şirketleri gibi kurumlardan alınan bilgiler kullanılarak beyannamelerinin Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından önceden hazırlandığı ve internet ortamında mükelleflerimizin onayına sunulduğu bir Sistem’dir.

♦ Sisteme şifresiz girebilir miyim?
Elbette. “Sisteme Giriş”te size sorulan kişisel bilgileri doğru cevaplamanız halinde, şifre olmaksızın giriş yapabilirsiniz.

♦ İlk defa kira beyannamesi vereceğim. Vergi dairesine gitmem gerekiyor mu?
Hayır. Sisteme girip beyannamenizi gözden geçirin; eksiklik/hata/yanlışlık varsa düzeltin ve onaylayın. Bu işlemleri yaptığınız anda vergi dairenizde hem kaydınız açılır, hem de beyannameniz alınır.

♦ Kira geliri elde ettiğim halde Sistem’de adıma kayıtlı herhangi bir bilgi yok. Ne yapacağım?
Sistem’de size sorulan bilgileri ilgili kutucuklara yazdığınızda, beyannameniz hiç bir hesaplama yapmanıza gerek kalmadan otomatik olarak oluşacaktır.

♦ Kira tahsilatımı elden (nakit) yaptıysam?
Kira gelirinizi elden (nakit) tahsil etmiş olsanız bile bilgilerinizi Sistem’e girmek suretiyle beyannamenizi kendiniz oluşturabilirsiniz.

 kira_sisteme_giris

Bir Cevap Yazın